Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Tak ma wyglądać system sprzedaży węgla przez samorządy. Znamy szczegóły programu [NEWS DGP]

Tomasz Żółciak Grzegorz Osiecki
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
dodatek węglowy, węgiel, pieniądze, kryzys
 Gminy zakupią węgiel “po niskiej cenie”
Shutterstock

Rząd z jednej strony szykuje kolejne rozwiązania dotyczące kryzysu energetycznego, a z drugiej coraz bardziej martwi się o rosnące koszty tych interwencji.

Główne założenie pakietu rozwiązań zachęcających samorządy do udziału w dystrybucji i sprzedaży węgla jest takie, że udział ten będzie nieobowiązkowy (zostanie to określone jako fakultatywne zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej). Gminy, które wejdą w rządowy program, będą miały najpierw zebrać od mieszkańców informacje o zapotrzebowaniu na węgiel, następnie kupić surowiec od importera wskazanego przez rząd i wreszcie dostarczyć go kupującym. Wyłączone ma być stosowanie trybu zamówień publicznych przy zakupie i transporcie węgla. Kolejne założenie jest takie, że gminy zakupią towar „po niskiej cenie”, a na jego dystrybucję mogą wydać „kilkaset złotych”. Cena ma być odgórnie regulowana, a jeśli koszty dystrybucji okażą się niższe, to cena sprzedaży też będzie odpowiednio mniejsza. Węglem mogłyby handlować wszystkie jednostki organizacyjne gminy, bez względu na ich status formalnoprawny. Gminy mogłyby zapłacić za towar do miesiąca, dwóch od daty kupna.