Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Możliwy brak dotacji dla pieców gazowych. Co dalej z programem "Czyste powietrze"? [WYWIAD]

Aleksandra Hołownia
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Logo NFOŚIGW
Albert Zawada
PAP Archiwalny

- Perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność - mówi Dorota Zawadzka-Stępniak prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Aleksandra Hołownia: W 2018 r. założenie było takie, żeby na program „Czyste powietrze” przeznaczyć 103 mld zł do 2029 r. Do tej pory wypłacono niecałe 10 mld zł. Skąd wziąć brakujące 90 mld zł?

Dorota Zawadzka-Stępniak: Proszę o to pytać moich poprzedników. Oczywiście pamiętam obietnice poprzedniego rządu, jednak w żadnych dokumentach nie wskazano, jak miałby wyglądać montaż finansowy tego programu. Myślę, że nikt takiego biznesplanu nie przygotował.

Pracujemy jednak nad tym, żeby znaleźć nowe źródła finansowania programu i zapewnić stabilność finansową m.in. z wykorzystaniem środków unijnych w ramach programu FEnIKS. Jesteśmy operatorem Funduszu Modernizacyjnego, a w Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad zmianą ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (ETS), dzięki której ma powstać Fundusz Transformacyjny. W ramach Europejskiego Zielonego Ładu powstanie z kolei Społeczny Fundusz Klimatyczny, który ma pomóc krajom takim jak Polska w transformacji. Potencjalnych źródeł jest więc dużo, ale nie mamy jeszcze gotowego planu na to, skąd wziąć 90 mld zł. To bardzo ambitne zadanie, biorąc pod uwagę wielkość tej kwoty.

Pozostało 89% treści

Ten artykuł przeczytasz w ramach płatnego dostępu

Nie masz konta? Zarejestruj się