Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Mój prąd. Nowe zasady udziału w programie

Aleksandra Hołownia
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
fotowoltaika panele
ShutterStock

Nowa edycja flagowego programu dla prosumentów ma wystartować we wrześniu. Obowiązkowe mają w nim być magazyny energii. Takiego wymogu nikt nie stawia przydomowym wiatrakom, które niedługo też zaczną być dofinansowywane.

Zmierzamy w nowym programie do tego, aby magazynowanie energii było obligatoryjne od ustalonej daty przyłączenia instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii – ogłosiła Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szósta edycja programu „Mój prąd” ma się zacząć we wrześniu, jej budżet to 400 mln zł. Jak słyszymy w NFOŚiGW, szczegóły mają zostać przedstawione w najbliższych dniach. Zapowiedź w sprawie obowiązkowych magazynów energii padła w poniedziałkowym wywiadzie dla PAP.

Niepewność co do szczegółów programu była trudna dla branży w pierwszej połowie roku. Część klientów nie chciała bowiem inwestować w instalacje, dopóki nie znali konkretnej daty rozpoczęcia naboru wniosków. – Wierzymy więc, że potwierdzenie wznowienia dotacji we wrześniu znacznie ułatwi nam dotarcie do tej grupy konsumentów – mówi DGP Michał Borek, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Woltair, przedsiębiorstwie działającym na rynku OZE.