Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

JSW zjada zapasy i dołuje na giełdzie

Tomasz Jóźwik
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
jsw giełda gpw
Fot. Maciek Jazwiecki / Agencja Wyborcza.pl
Agencja Wyborcza.pl

Problem z utrzymaniem produkcji węgla na odpowiednim poziomie i nieustanny wzrost kosztów sprawiają, że perspektywy spółki na najbliższą przyszłość nie są zachęcające

W ciągu dwóch lat zysk netto czołowego unijnego producenta węgla koksowego i koksu spadł z rekordowych ponad 2 mld zł kwartalnie do zera w pierwszych trzech miesiącach 2024 r. Odbiciem pogarszających się wyników firmy jest spadek kursu na GPW – od początku roku notowania akcji obniżyły się o ponad jedną trzecią i jest to najsłabszy wynik w indeksie WIG20, skupiającym najważniejsze giełdowe firmy.

Za pogorszenie wyników JSW odpowiada spadek cen węgla – zarówno typu hard, w którego produkcji specjalizuje się firma, jak i energetycznego, który też stanowi istotną część przychodów. Niekorzystne dla spółki jest umocnienie złotego względem dolara. Wciąż rosną także koszty operacyjne, mimo spadku przychodów. Do tego firma ma problemy z utrzymaniem produkcji węgla na odpowiednim poziomie – wylicza Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ. Ekspert dodaje, że trudno jest obecnie wskazać czynniki, które mogłyby w najbliższym czasie pomóc firmie odwrócić niekorzystne trendy w wynikach finansowych.