Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Nagrodzono najlepsze start-upy wspierające ekologię

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
start upy
foto: materiały prasowe

Do drugiej edycji konkursu Huawei Startup Challenge zgłosiło się ponad 220 firm. To pokazuje, jak wiele polskich młodych, innowacyjnych spółek ma ambicje, by osiągnąć globalny sukces i pójść w ślady jednorożców z Doliny Krzemowej. Zwyciężyła firma Dynamic Air Cooling

W czwartek 9 czerwca, podczas gali w Warszawie, odbyło się rozstrzygnięcie konkursu zorganizowanego przez Huawei wraz ze Startup Academy. W drugiej edycji Huawei Startup Challenge, którego celem jest wspieranie innowacyjnych polskich firm, skupiono się na wyłonieniu start-upów działających na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Motywem przewodnim była idea #TechForBetterPlanet. Poszukiwane były rozwiązania technologiczne, które pomogą zwalczyć skutki negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne oraz będą stanowiły wsparcie w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Wśród 226 zgłoszeń dominowały projekty związane z rozwojem odnawialnych źródeł energii, wsparciem dla gospodarki obiegu zamkniętego czy technologii pomagających ograniczyć marnowanie żywności.

- Idea konkursu jest o tyle ważna, że stoimy w obliczu ogromnych zmian klimatu. W tym roku już w maju produkcja zmagała się z problemem dostawy i wykorzystania wody. Stąd każda inicjatywa działająca na rzecz ochrony środowiska jest cenna - zaznaczył podczas gali dr Marcin Wajda, dyrektor departamentu rozwoju regionalnego i funduszy europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, które było partnerem konkursu.

Michał Misztal, prezes Startup Academy, zwrócił uwagę, że zróżnicowanie nadesłanych zgłoszeń pokazuje jak ogromny potencjał talentu i innowacyjności tkwi w polskich firmach. To też dowód, jak podkreślił, że współczesna polska gospodarka i jej wyzwania energetyczno-klimatyczne opierają się już nie tylko na wiedzy i doświadczeniu wykwalifikowanych ekspertów, ale na innowacjach i technologii.

- Nie jest natomiast tajemnicą, że największe pomysły rodzą się dziś głównie w małych firmach, a nie dużych korporacjach. Dlatego tak ważne jest wsparcie ich rozwoju - dodał.

Podczas trwającego kilka miesięcy programu start-upy usprawniały strategie zrównoważonego rozwoju i konfrontowały własne nowatorskie pomysły z mentorami, starając się tym samym przekonać jury do swoich rozwiązań. Ostatecznie kapituła konkursowa złożona z przedstawicieli świata nauki, biznesu i ekspertów sfery publicznej, wyłoniła dziesiątkę innowatorów. W czwartek podczas uroczystej gali finaliści prezentowali natomiast swoje rozwiązania.

Jak podkreślił Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska, wszystkie prezentowały bardzo wysoki poziom innowacyjności. Ostatecznie trzecie miejsce i nagrodę 40 tys. zł otrzymała firma Hydrum. Drugie miejsce i 60 tys. zł przypadło firmie Plan Be Eco. Wielkim wygranym konkursu drugiej edycji Huawei Startup Challenge okazała się natomiast firma Dynamic Air Cooling (DAC). Otrzymała nagrodę w wysokości 100 tys. zł. Firma chce zrewolucjonizować chłodnictwo dzięki powietrzu, którym zastępuje chemiczne chłodziwa.

- Świat powinien dążyć do zmiany obecnej technologii opartej na freonach. Inaczej w ciągu 30 lat chłodnictwo, w tym klimatyzacja, będzie odpowiadać za 27 proc. światowej emisji CO2 - tłumaczy Pavel Panasjuk z Dynamic Air Cooling i dodaje, że rozwiązanie firmy może prowadzić do zmniejszenia emisji CO2 w tej branży o połowę. Gwarantuje też mniejsze zużycie energii potrzebnej do chłodzenia, przynajmniej o 30 proc.

- Dla nas wygrana w konkursie to otwarcie kolejnych drzwi w drodze do rozwinięcia biznesu na szerszą skalę. Jako start-up staramy się korzystać z każdej nadarzającej się okazji do tego, by się zaprezentować i zwrócić na siebie uwagę inwestorów. Szczególnie że obszar, w jakim działamy, nie jest łatwy i zrozumiały dla każdego - tłumaczy Pavel Panasjuk, prezes oraz współzałożyciel DAC i dodaje, że firma prowadzi obecnie rozmowy z partnerami biznesowymi, dzięki którym prototyp rozwiązania systemu chłodniczego, nad którym prace ruszyły w 2015 r., zostanie wdrożony na skalę przemysłową. Posiada też kilka patentów.

- Mamy nadzieję, że pierwsze wdrożenie do przemysłu nastąpi do końca tego roku. Natomiast lata 2026-2027 to czas, w którym zakładamy już globalny rozwój - zaznacza Pavel Panasjuk i wyjaśnia, że z analiz wynika, iż technologia będzie w stanie obniżyć temperaturę o 170 st. Celsjusza. Dlatego w pierwszej kolejności może znaleźć zastosowanie w branży produkcji mrożonej żywności. - Poza tym nasza technologia ma szanse znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie inne nie mają przebicia. Myślę o kopalniach, ale i metrze czy podziemnej infrastrukturze cywilnej - wymienia Pavel Panasjuk, dodając, że do jej odkrycia doszło przez przypadek, podczas badania zachowania gazów przy naddźwiękowych prędkościach.

Podczas gali została też wręczona nagroda specjalna o wartości 10 tys. zł, której fundatorem była Krajowa Izba Klastrów Energii. Otrzymała ją firma SunRoof.

Finaliści konkursu

W ścisłym finale znalazły się:

DAC z ekologicznym rozwiązaniem chłodzenia,

MakeGrowLab, oferująca sposób na ograniczenie produkcji plastikowych opakowań przez zastąpienie ich biodegradowalnym materiałem,

The True Green proponująca substytut twardego drewna na bazie konopi włóknistych,

SunRoof Technology, autor zintegrowanych fotowoltaicznych dachów dwa w jednym,

Plan Be Eco z narzędziami wspierającymi proces osiągnięcia neutralności klimatycznej przez przedsiębiorstwa oraz raportowania śladu węglowego,

NanoSci tworzący silniki fotokatalityczne oczyszczające powietrze,

Hydrum oferujący reaktor chemiczny będący w stanie pracować bez kosztochłonnego uzdatniania wody jako surowca,

MaasLoop specjalizujący się w kompaktowych kruszarkach do butelek szklanych,

Vertigo Farms, twórca wertykalnych farm do hodowli roślin i ziół, z których powstają skondensowane ekstrakty roślinne dla firm kosmetycznych i zielarskich,

Hydrogen First, który opracował innowacyjny sposób na przechowywanie i transport wodoru.

Materiał partnerski z serwisu Biznes i Klimat

gazetaprawna.pl/biznes-i-klimat/