Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Orlen z rekordowym zyskiem. To wynik na światowym poziomie

Tomasz Jóźwik
Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
pkn orlen
pkn orlen
shutterstock

35,3 mld zł zysku netto to najlepszy w historii wynik osiągnięty przez krajową firmę. Zarobione pieniądze spółka wyda przede wszystkim na inwestycje.

Rekordowe wyniki Orlenu są zarówno pochodną działania w bardzo korzystnych warunkach dla firm paliwowych w 2022 r., jak i powiększenia grupy kapitałowej. Płocki koncern przejął w poprzednim roku kontrolę nad konkurującym z nim Lotosem oraz PGNiG, największą w kraju firmą gazową. Obydwie przejęte spółki w kwartałach poprzedzających wejście do grupy kapitałowej Orlenu także były beneficjentami dobrej koniunktury. Lotos najwyższy zarobek w historii miał w 2021 r., natomiast PGNiG i dwa, i trzy lata temu zanotował ponad 6 mld zł zysku netto. Także dla tej firmy były to rekordowe wyniki.

Część zysku Orlenu jest bezpośrednią konsekwencją dokonanych przejęć i ma charakter jednorazowy. Udziałowcy Lotosu i PGNiG otrzymali, w zamian za aktywa ich firm, akcje Orlenu. Kiedy na potrzeby sprawozdań finansowych Orlen wycenił przejęty majątek, okazało się, że jest on wart więcej niż wydane w zamian akcje. Powiększyło to zysk firmy w 2022 r. o ok. 8 mld zł. Nawet gdyby uwzględnić jedynie pozostałe 27 mld zł, to i tak byłby to wynik ponad dwa razy lepszy niż dotychczasowy rekord krajowej spółki. Dotychczas dzierżyły go wspólnie PKN Orlen i KGHM. Odpowiednio w latach 2021 i 2011 firmy te zanotowały po 11,1 mld zł zysku netto.

CAŁY TEKST W PONIEDZIAŁKOWYM WYDANIU DGP I NA E-DGP

ZYSK NETTO KONCERNÓW PALIWOWYCH W 2022 R.
ZYSK NETTO KONCERNÓW PALIWOWYCH W 2022 R. /
Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe