Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Fitch: powstanie NABE oznacza lepsze perspektywy finansowania transformacji energetycznej w Polsce

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
oze transformacja energetyczna
ShutterStock

Agencja ratingowa Fitch pozytywnie ocenia postępy w procesie wydzielenia aktywów węglowych z polskich spółek energetycznych, które mają trafić do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. W ocenie analityków Fitch, utworzenie NABE przez rząd, wpłynie na poprawę możliwości kredytowania projektów energetycznych rozwijanych w ramach transformacji sektora. W konsekwencji, spółki takie jak PGE, będą miały większe możliwości pozyskiwania korzystnego finansowania bankowego lub poprzez emisje obligacji. 

„Pozytywna ocena uznanej, międzynarodowej agencji dla wydzielenia aktywów węglowych z PGE to najlepsza recenzja efektów procesu wkraczającego w swój finalny etap. Pokazuje ona, że transakcja jest dobrze postrzegana przez instytucje finansowe - dostarczycieli kapitału na inwestycje. To dobra wiadomość dla Polaków” – wyjaśnia Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Sprzedaż aktywów węglowych do NABE ma zmniejszyć ryzyko biznesowe polskich koncernów energetycznych oraz zwiększyć zdolność do zaciągania zadłużenia na spektakularne inwestycje w rozwój energetyki odnawialnej i dystrybucji. Korzystnie wpłynie również na profil ESG spółek, który w ostatnich latach ma coraz większe znaczenie, jako jeden z kluczowych elementów branych pod uwagę przez sektor finansowy przy decyzjach o wycenie finansowania projektów energetycznych. 

„Efektywna działalność PGE, pozwoli spółce w pełni wykorzystać swój potencjał w realizacji transformacji energetycznej w Polsce, której najważniejszym celem jest obniżanie kosztów energii elektrycznej, z korzyścią zarówno dla gospodarstw domowych, firm oraz całej gospodarki” – dodaje prezes Wojciech Dąbrowski.

W raporcie agencja Fitch zapowiedziała dokonanie przeglądu ratingu spółek energetycznych po kolejnych postępach przy tworzeniu NABE. Finalizacja procesu wydzielenia aktywów ze spółek ma wielkie znaczenie z punktu widzenia oczekiwanej aktualizacji ocen ratingowych polskich grup energetycznych. Agencja zwraca uwagę, że dzięki ograniczeniu śladu węglowego spółek, największe firmy energetyczne w Polsce zbliżą się profilem działalności do swych zagranicznych konkurentów.

Z oceny Fitch wynika, że przeniesienie aktywów poprawi profile biznesowe spółek energetycznych poprzez usunięcie wysokiego ryzyka aktywów węglowych. Ryzyko to, wynikające z polityki dekarbonizacji UE, przekłada się na znacznie zwiększone koszty emisji CO2, pogarszające się wykorzystanie i rentowność elektrowni węglowych ze względu na większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz gorszy dostęp do finansowania zewnętrznego z powodu ograniczeń dla kluczowych inwestorów, w tym banków.

Fitch Ratings jest jedną z trzech wiodących na świecie agencji ratingowych. Niezależna ocena stabilności finansowej wystawiana przez agencję ratingową jest podstawą wiarygodności kredytowej ocenianego podmiotu – państwa, spółki, funduszu czy innego rodzaju organizacji. Od wysokości ratingu kredytowego podmiotu uzależniony jest koszt pozyskania kapitału od instytucji finansowych – im podmiot jest lepiej oceniany, tym niższe płacone przez niego odsetki. Wysoki rating to również gwarancja stabilności podmiotu dla jego partnerów biznesowych. Aktualnie PGE posiada rating Fitch na poziomie BBB+, najwyższy wśród polskich grup energetycznych.

 

Pełna treść raportu Fitch: NABE Progress Positive for Polish Integrated Utilities’ Credit Profiles