Od ponad dwóch lat Polska nie umie poprawnie złożyć wniosku o zielone światło na pomoc publiczną dla kopalni węgla kamiennego.
Chodzi o wniosek notyfikacyjny dotyczący programu pomocowego dla górnictwa węgla kamiennego, który do Brukseli złożył jeszcze rząd Mateusza Morawieckiego w marcu 2022 r. Zgoda KE jest niezbędna, aby Polska z własnego budżetu mogła udzielić kopalniom pomocy publicznej w wysokości 28,8 mld zł. W zamian Warszawa zobowiązała się do zakończenia wydobycia węgla i zamknięcia kopalń do 2049 r. – Konsultacje z Komisją Europejską dotyczące korekty wniosku są na końcowym etapie. Trwają ostatnie ustalenia z Brukselą – informuje nas Tomasz Głogowski, rzecznik Ministerstwa Przemysłu.
Uzyskanie akceptacji z Brukseli ma zasadnicze znaczenie dla finansowania procesu wygaszania kopalń oraz dla zawieszenia spłaty, a docelowo umorzenia części zobowiązań górniczych spółek wobec ZUS i Polskiego Funduszu Rozwoju. – Uzyskanie zgody oznacza także uzyskanie akceptacji dla możliwości podwyższania ich kapitału w drodze emisji skarbowych papierów wartościowych. Umożliwi to realizację zaplanowanych działań do końca 2031 r., zgodnie z planem przyjętym w notyfikowanym projekcie – mówi Łukasz Tolak, ekspert z Collegium Civitas.
Ten artykuł przeczytasz w ramach płatnego dostępu
Nie masz konta? Zarejestruj się