Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Dodatek dla ogrzewających domy prądem, mrożenie taryf gazowych. Rząd planuje przyjęcie co najmniej pięciu aktów prawnych

Tomasz Żółciak Sonia Sobczyk-Grygiel Grzegorz Osiecki
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
dodatek węglowy, węgiel, pieniądze, ogrzewanie
Wsparcie ma zakładać dodatek dla osób ogrzewających swoje domy prądem. Wstępnie rząd zapowiedział, że wyniesie on 1000 zł. Z naszych informacji wynika, że może być nieco wyższa
Shutterstock

Rząd chce stworzyć mechanizmy chroniące klientów przed wysokimi cenami nie tylko prądu, lecz także gazu. Brane są tu pod uwagę dwa scenariusze.

Rząd ogłosił już strategię osłony przed podwyżkami cen energii, ale jednocześnie pracuje nad podobnymi rozwiązaniami w sprawie gazu. Jak wynika z naszych informacji, brane są tu pod uwagę dwa scenariusze. Jeden to ograniczony wzrost taryf. Drugi zakłada zamrożenie taryfy do pewnego poziomu zużycia. Problem w tym, że koszty tych rozwiązań, oszacowane w przypadku energii elektrycznej na 30 mld zł, w przypadku gazu są znacznie większe. Do tego dochodzą wciąż olbrzymie wahania cen na rynku błękitnego paliwa.