Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Ceny ropy w USA spadają. Inwestorzy boją się o popyt na paliwa

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
ropa naftowa
ropa naftowa
ShutterStock

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje podczas piątkowego handlu, ale w całym tym tygodniu na razie notowania surowca wychodzą na plus o 0,6 proc. Inwestorzy śledzą informacje o rozprzestrzenianiu się wariantu Delta koronawirusa, bo to zaciemnia perspektywy popytu na paliwa na świecie - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 68,60 USD, niżej o 0,72 proc.

Ropa Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje zaś 70,83 USD za baryłkę, niżej o 0,66 proc.

Inwestorzy śledzą doniesienia dotyczące rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa.

Najnowsza fala zakażeń koronawirusem powoduje coraz ostrzejsze ograniczenia w mobilności na świecie, chociaż na rynkach są mieszane oceny wpływu tych ograniczeń na gospodarki.

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) obniżyła w czwartek swoje prognozy popytu na ropę na resztę tego roku, a eksperci Goldman Sachs Group Inc. przewidują z kolei tylko tymczasowe uderzenie w konsumpcję paliw.

Roznoszenie się na świecie wariantu Delta koronawirusa wpłynęło na przerwanie zwyżki cen ropy naftowej po gwałtownym wzroście popytu na paliwa w dużych gospodarkach na świecie, takich jak Stany Zjednoczone i Chiny.

"Rynek ropy będzie prawdopodobnie nadal zachowywał się nerwowo, zwłaszcza w przypadku pogorszenia się sytuacji w związku z koronawirusem w Stanach i Chinach" - mówi Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

"Czwartkowy raport IEA potwierdził obawy dotyczące spowolnienia popytu w II połowie tego roku z powodu fali Delta koronawirusa" - dodaje.

WTI na NYMEX w Nowym Jorku staniała na zakończenie poprzedniej sesji o 0,2 proc. Brent na ICE również straciła poprzedniego dnia 0,2 proc.