Jak szacuje Prologis Research, w ciągu najbliższych 5 lat konieczne będzie podwojenie powierzchni przeznaczonych na operacje e-commerce. Odpowiedzialną reakcją branży jest coraz większe zaangażowanie w budownictwo niskoemisyjne i cyrkularne. To, że inwestowanie w przyszłość się opłaca pokazują europejskie realizacje Prologis.
Prologis to deweloper, który cały czas pozostaje też właścicielem swoich nieruchomości, dlatego projektuje i buduje magazyny mające służyć klientom przez lata. W ekologicznym budownictwie stawia na długofalowe podejście i współpracę z klientami na celu minimalizowania emisji z logistyki. To sprawia, że inwestuje w konkretne technologie, które pomagają w tworzeniu nieruchomości w obiegu zamkniętym oraz praktycznie samowystarczalnych.
Cyrkularnie i zero-waste
W budownictwie cyrkularnym kluczowe jest położenie nacisku na wykorzystanie elementów pochodzących z recyklingu lub z odzysku oraz projektowanie obiektów w taki sposób, aby umożliwić ponowne wykorzystanie materiałów po wycofaniu ich z użycia. Jednym z przykładów takiego podejścia jest magazyn w Prologis Park Waalwijk w Holandii. Obiekt powstał w około 30% z materiałów cyrkularnych i biologicznych, a w pomieszczeniach biurowych odsetek ten wynosi aż 80% - m.in. podłogi wykonane zostały ze starych sieci rybackich i wapnia - produktu odpadowego pozyskanego z pobliskiego zakładu uzdatniania wody. Dodatkowo wszystkie materiały zostały skatalogowane w specjalnym cyfrowym paszporcie, który ułatwia identyfikację wartościowych elementów. Dzięki temu możliwe będzie ich ponowne wykorzystanie po zakończeniu eksploatacji obiektu. W innym holenderskim magazynie Prologis działają z kolei specjalne pompy ciepła, dzięki którym ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja magazynu zupełnie nie wymaga użycia paliw kopalnych.
Zeroemisyjne magazyny już istnieją
We Francji powstaje magazyn neutralny pod względem emisji CO2 – zastosowane w nim rozwiązania pozwolą na uniknięcie, zredukowanie i zrekompensowanie 100 proc. oddziaływania na środowisko w całym cyklu życia budynku. Prologis obliczył, że oszczędności emisji sięgną w nim 150 tysięcy ton CO2 rocznie. Do 30% dekarbonizacji przyczyni się m.in. inteligentny system magazynowania energii cieplnej w odwiercie - podczas lata ciepło magazynowane jest pod ziemią i wypompowywane z powrotem do budynku na potrzeby jego ogrzewania w zimie.
Przełomowe realizacje z Polski
Mimo, że najbardziej nowatorskie projekty powstają są na dojrzałych zachodnioeuropejskich rynkach, w Polsce też wznoszone są kolejne zielone, innowacyjne magazyny nastawione na maksymalne ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Nowe standardy na rynku budowlanym wyznacza m.in. Prologis Park Janki, inwestycja nagrodzona Złotym Kompasem dla najbardziej zrównoważonych projektów budowalnych w Polsce. To w sumie 125 000 metrów kwadratowych energooszczędnej powierzchni, dodatkowo zasilanej zieloną energią z certyfikatami pochodzenia od Tauron. Na terenie znajduje się też instalacja fotowoltaiczna, system do odzyskiwania deszczówki, latarnie zasilane hybrydowo energią słoneczną i wiatrową oraz pilotażowy projekt betonowej kostki pochłaniającej CO2. W celu promocji niskoemisyjnego transportu bezpośrednio przy budynkach magazynowych powstał przystanek ze specjalną zatoką dla autobusów. Na dojeżdżających własnymi środkami transportu czekają cztery wiaty rowerowe i 3 stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Ukoronowaniem części projektu skierowanego do pracowników jest strefa well-being - to teren rekreacyjny z miejscem do wypoczynku wśród zieleni o powierzchni 8 tysięcy metrów kwadratowych, a więc zbliżony rozmiarem do średniej wielkości parku miejskiego.
Minimalizowanie śladu węglowego – o kolejny krok dalej
Współczesne rozwiązania technologiczne pozwalają skutecznie minimalizować wpływ środowiskowy budownictwa. Co jednak zrobić z tymi emisjami, których po prostu nie można uniknąć w całym cyklu życia budynku? Z pomocą przychodzą narzędzia, dzięki którym można je kompensować. Prologis postawił m.in. na współpracę z organizacją Cool Earth. Dzięki temu firma będzie mogła zrównoważyć ekwiwalent nieuniknionej emisji dwutlenku węgla w swoich nowych inwestycjach, a jednocześnie ochronić obszar lasów deszczowych o powierzchni ponad trzydziestokrotnie większej niż każdy nowobudowany obiekt. Tylko w ostatnim roku budując swoje magazyny w Europie Środkowej pomogła ochronić w tej sposób 784 hektarów lasów deszczowych.
W ramach strategicznych działań ESG na rzecz zmniejszenia światowej emisji dwutlenku węgla Prologis zobowiązał się do osiągnięcia do 2025 roku 100% zeroemisyjności z procesu powstawania swoich budynków na całym świecie. W tym celu współpracuje również ze swoimi klientami, wspierając ich w dekarbonizacji działalności oraz intensywnie inwestuje w odnawialne źródła energii – w ciągu najbliższych czterech lat chce osiągnąć 400 megawatów mocy słonecznej generowanej we własnych parkach. Emituje także zielone obligacje, aby finansować inwestycje w zrównoważone budynki i projekty w zakresie energii odnawialnej na całym świecie.