Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Gdzie powstaną reaktory SMR? KGHM chce wybrać lokalizacje w tym roku

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź i John L. Hopkins, prezes NuScale Energy w czasie podpisywania wstępnego zobowiązania do rozwoju technologii małych reaktorów SMR
Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź i John L. Hopkins, prezes NuScale Energy w czasie podpisywania wstępnego zobowiązania do rozwoju technologii małych reaktorów SMR
DGP

KGHM Polska Miedź chce w tym roku wybrać podstawowe lokalizacje dla małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR), poinformował prezes Marcin Chludziński.

"Szukamy lokalizacji, które po pierwsze spełnią kryteria prawne" - powiedział Chludziński podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego z Tauronem Polską Energią.

Wskazał, że chodzi m.in. o kryteria środowiskowe i wyznaczone przez Polską Agencję Atomistyki (PAA).

"Dochodzi wątek odbioru dużego wolumenu energii" - dodał prezes.

"W tym roku planujemy doprowadzić do wyboru podstawowych lokalizacji" - podsumował.

Przypomniał, że KGHM w tym roku składa raport do PAA i zamierza przeprowadzić studium lokalizacyjne. Chce też, by powstało centrum szkoleniowe i centrum symulacji.

"Centrum kompetencyjne zamierzamy posadowić na Dolnym Śląsku. Chcemy, żeby było otwarte dla różnych ośrodków akademickich" - powiedział także Chludziński.

KGHM Polska Miedź i Tauron Polska Energia podpisały dziś list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł energii, w tym z zastosowaniem SMR.

W lutym br. KGHM Polska Miedź podpisał umowę z NuScale Power w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. KGHM liczy na uruchomienie pierwszych reaktorów do 2029 roku.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r. W 2021 r. miała 29,8 mld zł skonsolidowanych przychodów.