Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

KGHM i Tauron łączą siły z myślą o technologii SMR

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
energia, fotolia

KGHM i Tauron podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie budowy małych reaktorów jądrowych. Porozumienie w tej sprawie sygnowano podczas Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022 w Warszawie. Pierwsze SMR-y oparte na projekcie firmy NuScale mają pojawić się w Polsce pod koniec tej dekady.

- Energia jądrowa, małe reaktory jądrowe są jedyną realną i racjonalną odpowiedzią na potrzeby energetyczne i zdolność konkurencyjną przemysłu w Europie – podkreślił prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński podczas konferencji prasowej, poświęconej podpisaniu listu intencyjnego przez KGHM i Tauron. Jak dodał, technologia SMR przyspieszyła i obecnie rozwija się w wielu krajach, zarówno w Europie – np. we Francji i Wielkiej Brytanii, jak i w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Prezes Tauron Paweł Szczeszek wskazał, że spółka kontynuuje założenia Zielonego Zwrotu, czyli konkretny plan transformacji w kierunku czystych źródeł energii. Jak zauważył, spośród nieemisyjnych źródeł energii, jedynie SMR-y są niezależne od warunków pogodowych, dzięki czemu stanowią stabilne i kontrolowane źródło energii. Mogą przy tym znaleźć zastosowanie w energetyce, ciepłownictwie, przemyśle, jak również w sektorze komunalnym.

KGHM i Tauron zamierzają wspólnie m.in. prowadzić prace badawczo – rozwojowe, z zastosowaniem technologii SMR. Jednym z elementów współpracy obu spółek ma być również tworzenie sprzyjającego otoczenia prawnego dla inwestycji w modułowe reaktory jądrowe w Polsce. W przyszłości w grę wchodzą również inne projekty inwestycyjne wykorzystujące niskoemisyjne źródła energii.

Przypomnijmy, że w lutym br. KGHM zawarło umowę z dostawcą technologii modułowych reaktorów jądrowych, firmą NuScale. Pierwsze SMR-y w ramach tej inwestycji mają zostać uruchomione w 2029-2030 roku. W planach jest wybudowanie modularnego bloku energetycznego składającego się z dwunastu reaktorów o łącznej mocy ok. 1000 MW. Jeszcze w tym roku planowane jest przeprowadzenie studium lokalizacyjnego, które pozwoli na wyłonienie miejsca inwestycji. Pod uwagę brane jest kilka lokalizacji, ta docelowa musi jednak spełniać określone kryteria.

Kolejny aspekt współpracy KGHM i Tauron dotyczy utworzenia centrum szkoleniowego, które ma powstać zanim zakończy się budowa pierwszych SMR-ów. Najprawdopodobniej zostanie ono ulokowane na Dolnym Śląsku, a do współpracy przy projekcie zaproszone zostaną uczelnie techniczne, które kształcą specjalistów z zakresu atomistyki. Ośrodek będzie miał charakter centrum symulacyjnego, gdzie - podobnie jak przyszli piloci w przypadku szkolenia na symulatorze lotu - specjaliści zyskają praktyczną wiedzę z obszaru obsługi technologii SMR.

- Technologia SMR zwiększy efektywność kosztową KGHM i przekształci polski sektor energetyczny. Wspólnie z Tauronem będziemy pracować i badać możliwości dalszego rozwoju – powiedział Marcin Chludziński. Budowa małych reaktorów jądrowych jest bezpośrednio związana z Polityką Klimatyczną KGHM oraz nowym kierunkiem strategicznym spółki – energią. SMR-y mają pomóc w zwiększaniu udziału odnawialnych źródeł energii i produkcji własnej w pokryciu zapotrzebowania na energię.

Budowa małych reaktorów jądrowych wpisuje się również w Zielony Zwrot Tauronu. - Od momentu ogłoszenia tej strategii zwiększyliśmy nasz portfel OZE o pięć farm wiatrowych i trzy elektrownie fotowoltaiczne, a kolejne projekty są w budowie – wskazał Paweł Szczeszek. – Dążymy do tego, by modułowe reaktory jądrowe stanowiły istotny element naszego docelowego miksu wytwórczego - dodał.  Obecnie Tauron dysponuje dziewięcioma elektrowniami wiatrowymi o łącznej mocy ponad 380 MW, 34 elektrowniami wodnymi o mocy 132 MW oraz trzema elektrowniami fotowoltaicznymi o mocy 19 MW. Do 2025 roku spółka planuje posiadać 1600 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.