Kryzys energetyczny się pogłębia, wywierając presję na przemysł surowcowy, który stanowi budulec globalnej gospodarki.
Energochłonne sektory, takie jak przemysł stalowy, produkcja nawozów i aluminium – najczęściej używanego metalu nieszlachetnego – są zmuszane do zamykania fabryk lub przerzucania rosnących kosztów na odbiorców. Dostawcy materiałów niezbędnych do produkcji akumulatorów w samochodach elektrycznych i generujących energię słoneczną także czują silną presję.
Wszystko to pogłębia najgorszy od dziesięcioleci kryzys kosztów utrzymania, z którym zmagają się gospodarstwa domowe i grozi spychaniem gospodarek w recesję. Jeśli teraz jeszcze tego nie widać, sytuacja może się znacznie pogorszyć tej zimy, kiedy dostawy gazu będą znacznie ograniczone.
Oto jak radzą sobie do tej pory różne sektory surowcowe.
Metale przemysłowe
W ciągu ostatniego roku Europa straciła już około połowy swoich zdolności do wytapiania cynku i aluminium, a kolejne zakłady mają zostać wyłączone.
W minionym tygodniu Norsk Hydro ASA poinformował, że pod koniec września planuje zamknąć hutę aluminium na Słowacji z powodu rosnących cen energii. Nyrstar ogłosił, że wstrzyma gigantyczną fabrykę cynku Budel w Holandii. Przy niewiarygodnie niskich zapasach na lokalnych rynkach, może to zwiększyć zależność od importu w celu zaspokojenia popytu.
Z problemami zmaga się też sektor aluminiowy w Syczuan, jednej z najbardziej zaludnionych prowincji Chin, gdzie susza ogranicza kluczową produkcję energii wodnej. To zmusiło hutę Henan Zhongfu Industry do wstrzymania na tydzień produkcji niektórych tamtejszych jednostek.
Cierpią również dostawcy z USA. Główny producent aluminium Century Aluminium Co. na początku tego roku zapowiedział, że zamraża działalność w ogromnej fabryce w Kentucky po tym, jak koszty energii osiągnęły punkt, w którym jego eksploatacja była nieopłacalna.
Producenci miedzi byli mniej narażeni na kryzys energetyczny ze względu na niższe zużycie energii, jednak także oni odczuwają kryzys. Niektórzy przenoszą koszty na klientów poprzez dopłaty za energię.
Stal
Przerwy w dostawie prądu w chińskim Syczuanie dotknęły ponad 70 proc. lokalnych hut, albo poprzez wstrzymanie produkcji, albo racjonowanie dostaw. To wywiera presję na ceny rudy żelaza, używanej do produkcji stali.
British Steel jest jedną z firm z przemysłu ciężkiego, które podnoszą ceny z powodu rosnących kosztów energii.
W Stanach Zjednoczonych co najmniej dwie huty zaczęły wstrzymywać część operacji w celu obniżenia kosztów energii.
Materiały do półprzewodników
Kryzys energetyczny w Chinach oznacza, że sektor baterii powinien przygotować się na wyższe koszty kluczowego materiału - litu. Według BloombergNEF, Syczuan odpowiadał za ponad jedną piątą chińskiej produkcji chemicznej litu w zeszłym roku, a analitycy spodziewają się wzrostu cen w krótkim okresie.
Prowincja ma również duże znaczenie dla produkcji polikrzemu, wykorzystywanego w panelach słonecznych. Cena polikrzemu, który jest szeroko wykorzystywany w przemyśle - od produkcji chipów komputerowych po samochody, wzrosła o 12 proc. w ciągu zaledwie tygodnia.
Nawozy
Europejskie firmy nawozowe polegają na gazie do wytwarzania kluczowych składników odżywczych i teraz ponownie muszą ograniczać działalność. To dzieje się również w Chinach.
Uważa się, że co najmniej jedna czwarta europejskich zdolności produkcyjnych nawozów azotowych została utracona, a Międzynarodowe Stowarzyszenie Nawozów przewiduje, że światowe zużycie spadnie w przyszłym sezonie najmocniej od 2008 roku.
Cukier
Europejski gigant cukrowy Suedzucker AG, który ostrzegał przed wyższymi cenami ze względu na przerzucanie kosztów przez producentów, ogłosił, że ma awaryjne plany przejścia z gazu na inne źródła energii, jeśli Rosja wstrzyma przepływy niebieskiego paliwa.
Jednak analitycy twierdzą, że może to być kosztowny proces i oznaczać jeszcze droższy cukier dla konsumentów, dodatkowo zwiększając rachunki za artykuły spożywcze.