Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Polsko-rumuńska współpraca przy rozwoju energetyki atomowej

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
KGHM_relacja
fot. materiały prasowe

Energia jest obecnie głównym narzędziem geopolityki, czynnikiem rozwoju gospodarczego. Polski nie stać na to, by pozostać w tej kwestii z tyłu – podkreśla Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź SA

We wtorek, 6 września, podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, KGHM Polska Miedź SA i SN Nuclearelectrica SA ogłosiły podpisanie niewiążącego memorandum o współpracy w sprawie rozwoju projektów małych reaktorów modułowych (SMR). Rumuńska strona umowy to narodowy operator energetyki jądrowej w Rumunii.

Celem zaplanowanej na 36 miesięcy współpracy jest wymiana doświadczeń oraz know-how przy rozwoju projektów małych reaktorów modułowych w obu krajach. Ma ona obejmować kwestie techniczne, ekonomiczne, prawne, finansowe oraz organizacyjne.

– Rok temu zapowiadaliśmy tutaj wejście naszej firmy w technologię SMR. Nie rzucamy słów na wiatr. Od tamtego czasu bardzo dużo się wydarzyło, nawiązaliśmy współpracę z naszym partnerem technologicznym, firmą NuScale. Dysponuje ona najbardziej w tej chwili zaawansowaną technologią modułowych reaktorów jądrowych – mówił podczas uroczystości podpisania memorandum Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź SA.

Nawiązując do celów porozumienia, wskazał na budowanie dobrej atmosfery wokół technologii SMR.

– To jest nasza droga do niezależności energetycznej. Żeby ta droga została uznana w kontekście europejskim, potrzebujemy współpracy międzynarodowej, pomiędzy krajami, które na tę technologię stawiają – tłumaczył.

Jak mówił, potrzebujemy również przygotowywania specjalistów, którzy będą operować tą technologią, w tym od kontroli centrów kierowania czy eksploatacji bloków.

– Wspólne działania na niwie Unii Europejskiej, wspólne działanie na niwie kształcenia kadr, wspólne działanie na niwie wymiany doświadczeń technologicznych to jest przedmiot tej współpracy – wyjaśniał Marcin Chludziński.

I podkreślał: – Sytuacja w Europie pokazuje nam, gdzie jesteśmy. Energia jest obecnie głównym narzędziem geopolityki, rozwoju gospodarczego albo jego blokowania. Polski nie stać na to, by pozostać w tej kwestii z tyłu – akcentował szef miedziowego giganta.

Dlatego – jak zaznaczył Marcin Chludziński – Polska będzie rozwijała energetykę jądrową. Zarówno dużą, co odbywa się na poziomie rządowym, jak i SMR-y, rozwijane przez takich inwestorów jak właśnie KGHM, ale także prywatnych.

– Technologia jądrowa to jedyna najlepsza droga do tego, abyśmy nie mieli nigdy takich sytuacji, z którymi borykamy się teraz – konkludował prezes KGHM.

Cosmin Ghita, dyrektor generalny SN Nuclearelectrica SA, podobnie ocenił, że dla naszego regionu bezpieczeństwo energetyczne, dostęp do zdrowych, czystych źródeł energii nigdy nie były tak istotne jak teraz.

– Bardzo się cieszymy, że zacieśniają się więzy między Rumunią i Polską w tym niezwykle istotnym sektorze bezpieczeństwa energetycznego. Wierzę głęboko, że wspólnie możemy zbudować sektor energetyczny w dziedzinie energii jądrowej, który będzie odporny na zmiany, bezpieczny i który przysłuży się budowaniu wspólnej, bezpiecznej Europy – deklarował.

Jak dodawał, Rumunia ma ponad 25-letnie doświadczenie w bezpiecznej eksploatacji własnej elektrowni jądrowej. Jako pierwszy europejski kraj zainicjowała rozwój projektu NuScale SMR, jak podkreślał, jedynej technologii SMR certyfikowanej na poziomie międzynarodowym.

– Cieszymy się, że możemy współpracować i dzielić się naszymi doświadczeniami i konkluzjami oraz wspierać KGHM w pierwszych krokach we wdrażaniu bezpiecznej, czystej i innowacyjnej technologii – podsumował Cosmin Ghita.

Projekt, który Rumunia zrealizuje we współpracy z NuScale, ma się składać z 6 modułów, każdy o mocy zainstalowanej 77 MWe, łącznie 462 MWe i wygeneruje 193 stałych miejsc pracy w zakładzie, 1500 miejsc pracy w budownictwie, 2300 miejsc pracy w sektorze produkcji i pozwoli Rumunii uniknąć uwalniania do atmosfery 4 mln t CO2 rocznie.

KGHM wspólnie z NuScale planuje natomiast wdrożyć technologię SMR w Polsce jeszcze w tej dekadzie. Pierwsza elektrownia ma zapewnić czystą energię zakładom produkcyjnym spółki. KGHM złożył już wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o ocenę technologii i przygotowanie studium lokalizacyjnego.

sob

partner debaty

forum ekonomiczne_logo
fot. materiały prasowe
KGHM Polska Miedź logo
fot. materiały prasowe