Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Prezes PGE: Przyszłością dla bezpieczeństwa polskiej energetyki są wielkoskalowe siłownie jądrowe

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. siedziba budynek Warszawa
Tabliczka na budynku PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. w Warszawie
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

Przyszłością dla bezpieczeństwa polskiej energetyki są wielkoskalowe siłownie jądrowe wsparte OZE i gazem - powiedział w środę w Gdańsku prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. Podkreślił również, że prace nad budową elektrowni atomowej powinny zostać przyspieszone

Prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski, w trakcie środowej wizyty w gdańskim porcie, był pytany przez dziennikarzy o uszkodzenia gazociągu Nord Stream 1 i Nord Stream 2.

"Sytuacja wojny pokazał, że cała polityka ugłaskiwania Rosji przez Niemcy i stawiania na gaz, który przez wiele lat napędzał niemiecką gospodarkę, bo był kupowany tanio, przez co gospodarka niemiecka była konkurencyjna, była złą drogą".

Zaznaczył, że branża energetyczna wielokrotnie wskazywała, że "to jest droga donikąd". "Z gorzką satysfakcją muszę przyznać, że nasze przewidywania się sprawdziły" - tłumaczył.

Podkreślił, że dla Polski podstawowym paliwem jest węgiel, a przyszłością dla "bezpieczeństwa polskiej energetyki są wielkoskalowe siłownie jądrowe wsparte przez OZE i w jakiejś części gazem". Zaznaczył przy tym, że nie powinien być to gaz rosyjski, ponieważ "ten kierunek jest bardzo niestabilny".

"Dzisiaj powinniśmy zidentyfikować swoje prace, aby przyspieszyć budowę elektrowni atomowej, bo tylko one w konsekwencji mogą zastąpić elektrownie opalane węglem" - ocenił Dąbrowski.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz