Oczekuje się, że globalne instalacje magazynowania energii będą dynamicznie rozwijać się dzięki szeroko zakrojonym przepisom klimatycznym na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej.
Jak wynika z prognoz analityków BloombergNEF, do 2030 roku pojemność systemów magazynowych energii wzrośnie 15-krotnie, osiągając moc 411 gigawatów. Według BNEF wielkość pojemności magazynowej, która ma zostać uruchomiona w latach 2022-2030, jest większa niż moc wytwórcza wszystkich elektrowni w Japonii.
Przełomowa ustawa prezydenta Joe Bidena o redukcji inflacji w USA, która przeznacza ponad 369 miliardów dolarów na finansowanie czystych technologii, oraz unijny plan REPowerEU, który wyznacza ambitne cele w zakresie zmniejszenia uzależnienia od gazu z Rosji, to kluczowe siły stojące za dążeniem rozwijania magazynów energii - zaznacza BNEF.
Stany Zjednoczone i Chiny pozostaną dwoma największymi rynkami, podczas gdy Europa odnotuje znaczny wzrost mocy. Inwazja Rosji na Ukrainę i wynikające z niej rekordowe ceny energii elektrycznej zmuszają europejskich konsumentów do rozważenia nowych form dostaw energii.