Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Prezes URE: Koszty energii ustabilizowały się. Ceny gazu spadają

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, fot. Metka Studio
Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, fot. Metka Studio
Metka Studio
Media

Koszty energii się ustabilizowały. Na rynku ceny gazu spadają - mówił w czwartek w Gdańsku prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Jego zdaniem w przyszłym roku koszty, które przedsiębiorstwa uwzględniły w taryfach na energię, powinny być niższe.

W czwartek prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin w ramach cyklu spotkań "Tour de OT URE" odwiedził gdański oddział urzędu. "Chcemy zwiększać informację i świadomość konsumentów, pokazać im, że jesteśmy i mówić czym się zajmujemy i co leży w naszych kompetencjach" - mówiła przed spotkaniem prezesa z dziennikarzami rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska.

Prezes URE w trakcie spotkania ocenił, że w tym roku ceny energii się ustabilizowały. Jednak – jak podkreślił - są one "nadal na wysokim poziomie". Zauważył przy tym, że "na rynku gazu ceny spadają".

"W kontekście przyszłego roku - będziemy się spodziewali, że te koszty, które przedsiębiorstwa uwzględniły w taryfach powinny być niższe" - ocenił prezes URE i zaznaczył, że jeśli chodzi o rozliczenia z odbiorcami końcowymi, to urząd nie wie jakie będą regulacje w przyszłym roku.

"Czekamy na to, czy będą przedłużone regulacje, które będą chroniły odbiorców przed wzrostami cen. Natomiast rzeczywiście koszty się stabilizują, są miejsca, że te koszty spadają" - ocenił Gawin.

Prezes URE zaznaczył, że jest także za wcześnie na prognozowanie cen energii na przyszły rok. "Kontraktowanie energii na potrzeby klientów końcowych w zasadzie dopiero się rozpoczyna, więc dzisiaj wiemy zbyt mało, żeby móc cokolwiek prognozować na rok kolejny" - stwierdził.

Prezes Gawin przypomniał, że zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej, w tym roku ceny prądu zostały zamrożone na poziomie z 2022 r. do określonych limitów zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Po przekroczeniu limitów zużycia odbiorcy będą rozliczani za każdą kolejną zużytą kilowatogodzinę energii według stawek taryf lub cenników obowiązujących w tym roku. (PAP)

pm/ wkr/