Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Nowy adresat, stare pozwy. NABE znajdzie się na celowniku ekologów

Marceli Sommer
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
węgiel klimat energetyka
Podmiot ma zarządzać aktywami węglowymi, realizując plan ich stopniowego wygaszania.
Shutterstock

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego od samego początku znajdzie się na celowniku ekologów

Firmowany przez resort aktywów państwowych projekt transformacji polskiej energetyki, którego fundamentem jest powołanie NABE, uzyskał we wtorek akceptację rządowego Komitetu Ekonomicznego. Teraz propozycja trafi do Stałego Komitetu Rady Ministrów, który powinien skierować program do przyjęcia przez rząd. Przejmując brudne aktywa, które obciążają dziś bilanse spółek energetycznych, agencja ma ułatwić koncernom pozyskanie funduszy na nowe inwestycje wspomagające transformację. Określany nieoficjalnie mianem „umieralni” podmiot ma zarządzać aktywami węglowymi, realizując plan ich stopniowego wygaszania.