Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Bitwa o śmieci. Które kraje eksportują i importują najwięcej odpadów z tworzyw sztucznych? [RANKING]

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Recykling plastikowych butelek
Recykling plastikowych butelek
Jasper Juinen
Bloomberg

Trwa globalna bitwa o to, kto zajmie się światowymi śmieciami. Po tym, jak Chiny zakazały importu odpadów z tworzyw sztucznych w 2019 r., inne kraje azjatyckie rozszerzyły swoją działalność w tym sektorze. A to niesie ze sobą ryzyko zanieczyszczenia powietrza, lądu i morza.

Recykling zagranicznych odpadów z tworzyw sztucznych może być dochodowy, ale brak regulacji i nadzoru spowodował mnóstwo problemów w krajach przyjmujących odpady z innych państw. Po wycofaniu się Chin, to Wietnam i Malezja stały się jednymi z największych importerów odpadów z tworzyw sztucznych w Azji, podczas gdy w Europie Turcja okazała się największym importerem netto europejskich odpadów tego typu.

Eksperci oczekują, że przepływy odpadów z tworzyw sztucznych eksportowanych z krajów uprzemysłowionych będą nadal przesuwać się do państw, w których (jeszcze) nie obowiązują przepisy. Większość odpadów z tworzyw sztucznych pochodzi z krajów takich jak Japonia, Stany Zjednoczone i Francja, które były jednymi z największych eksporterów netto odpadów z tworzyw sztucznych w 2020 roku. Niemcy, główny eksporter w poprzednich latach, nie zgłosił żadnych danych w 2020 roku.

Według danych uzyskanych z platformy ONZ Comtrade, Japonia wysłała w tym roku prawie 821 tys. ton za granicę, nie importując prawie żadnych zagranicznych odpadów z tworzyw sztucznych, co dało eksport netto na poziomie 819 tys. ton.

Eksport netto i import netto odpadów z tworzyw sztucznych
Eksport netto i import netto odpadów z tworzyw sztucznych /
statista.com