Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Paliwa wyklęte. Nauczyliśmy się myśleć zero-jedynkowo, także o energetyce

Sebastian Stodolak
Ten tekst przeczytasz w 10 minut
Protest klimatycznypod Bramą Brandenburskąw Berlinie,sierpień 2021 r.
Protest klimatycznypod Bramą Brandenburskąw Berlinie,sierpień 2021 r.
fot. Clemens Bilan/EPA/PAP
EPA/PAP

Binarne myślenie o źródłach energii jako albo dobrych (czystych), albo złych (brudnych) szkodzi nam wszystkim.

Brudna energia – samo użycie tego sformułowania brzmi jak ostateczny argument w każdej dyskusji o przyszłości energetyki. Ustalił się pogląd, że OZE mają wprawdzie jakieś wady, ale przecież znacznie więcej jest zalet, a paliwa kopalne nie dość, że zalet nie mają żadnych, to jeszcze pchają świat w kierunku katastrofy klimatycznej. Nauczyliśmy się myśleć zero-jedynkowo, także o energetyce.