Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zielona logistyka miejska

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
zieleń
fot. materiały prasowe

Branża magazynowa jest na zielonym kursie - z rosnącym sektorem e-commerce rosną nowe magazyny, ale wraz z nimi zwiększa się wpływ branży na środowisko, ludzi i gospodarkę. Kluczem do sukcesu jest dziś dostarczanie ekologicznych powierzchni w strategicznych lokalizacjach.

Zrównoważone budownictwo to jeden z filarów odpowiedzialności środowiskowej branży. Centra magazynowe są dziś projektowane tak, aby emitować jak najmniej dwutlenku węgla i minimalnie wykorzystywać zasoby naturalne, a rynkową cenzurą zielonego budynku jest system certyfikacji. Dla przykładu - obiekty Prologis na całym świecie od ponad trzynastu lat podlegają certyfikacji – na różnym poziomie w zależności od regionu. W Polsce firma była pierwszym deweloperem magazynowym, który zaczął wdrażać certyfikację w budynkach przemysłowych.

Ekologiczna logistyka w mieście

Prologis wystartował ostatnio w Warszawie z najnowszą zrównoważoną inwestycją. Magazyn będzie położony jest w sercu największego rynku konsumenckiego w Polsce, a w przypadku logistyki miejskiej ekologiczne budownictwo ma krytyczne znaczenie. W związku z tym w budynku zastosowano rozwiązania, które maksymalnie zmniejszą oddziaływanie magazynu na środowisko, skutecznie pomogą klientom w redukcji ich śladu węglowego i zwiększą oszczędności w eksploatacji oraz komfort pacy w magazynie. Będzie to możliwe m.in. dzięki termoizolacyjności powyżej wymagań warunków technicznych oraz żelbetowej konstrukcji, co ograniczy koszty związane z ogrzewaniem i klimatyzacją. Dla jeszcze wyższej redukcji CO2 oraz większego bezpieczeństwa i lepszego samopoczucia pracowników powierzchnie oświetli najwyższej jakości system LED. Zwiększona nośność dachu zapewni z kolei podstawę pod systemy fotowoltaiczne, a solary będą mogły służyć m.in. do podgrzewania wody w biurach. Budynek zasili też zielona energia płynąca prosto z odnawialnych źródeł Tauronu. Co ważne, inwestycja powstaje na terenie przemysłowym - wpisując się w trend budownictwa cyrkularnego da terenowi drugie życie. Jak wszystkie nowe budynki Prologis ten także zostanie poddany akredytacji BREEAM na poziomie co najmniej Very Good. Ale nawet najwyższy stopień certyfikacji to tylko jeden z elementów holistycznego podejścia do równoważenia wpływu środowiskowego. Dlatego - tak jak w przypadku każdego nowo budowanego obiektu w Europie - Prologis przekaże dodatkowo fundusze na ochronę lasów deszczowych w ramach współpracy z organizacją Cool Earth. To jeden ze sposobów, aby skutecznie skompensować te emisje CO2, których nie uda się uniknąć podczas budowy.

zieleń
fot. materiały prasowe

Neutralność emisyjna za cztery lata

To, że osiągnięcie neutralności emisyjnej jest możliwe pokazał Prologis, gdy został pierwszą na świecie firmą z sektora nieruchomości notowaną na giełdzie Dow Jones SP 100, jaka osiągnęła neutralność emisyjną w odniesieniu do swoich operacji. Teraz idzie o krok dalej i do 2025 roku planuje osiągnąć neutralność pod względem emisji CO2 wbudowanej w proces powstawania swoich magazynów. Cel ten jest w zasięgu ręki, o czym świadczą liczby - tylko w ciągu ostatnich czterech lat firma zredukowała w swoich parkach emisję gazów cieplarnianych o 37% - to efekt, jaki uzyskalibyśmy usuwając z ulic niemal pół miliona samochodów osobowych. Było to możliwe między innymi dzięki instalacjom solarnym pracującym w jej centrach na całym świecie, które dają w sumie 252 MW zielonej energii. To moc, która pozwoliłaby zasilić przez okrągły rok ponad 42 tysiące domów jednorodzinnych.

Z danych Prologis wynika, że przez centra logistyczne firmy na całym świecie przepływają rocznie towary warte ponad dwa biliony dolarów – to 2,5 % globalnego PKB lub… wartość porównywalna z rocznym eksportem Chin. Dodajmy do tego 90 mln metrów kwadratowych powierzchni budynków na świecie, których cykl życia może wynosić nawet kilkadziesiąt lat – wpływ jaki firma wywiera na otoczenie jest niezaprzeczalny. Dlatego Prologis patrzy na ten aspekt szerzej, niż wyłącznie przez pryzmat ekologii. Stawia na odpowiedzialność w wielu wymiarach – środowiskową, społeczną i tą związaną z etyką prowadzenia biznesu, a skuteczność działań systematycznie mierzy, od piętnastu lat raportując stopień osiągnięcia celów w zakresie ESG (Environment, Social, Governance).

Długofalowe zaangażowanie Prologis zostało niedawno po raz kolejny docenione i nagrodzone. Terra Carta Seal to wyróżnienie dla firm, które stawiają planetę oraz jej mieszkańców w centrum globalnego, odpowiedzialnego biznesu. Odznaczenie przyznawane jest jedynie 45 firmom na świecie - tym, które zajmują pozycję lidera w swojej branży i posiadają rzetelne, oparte na celach naukowych plany działania na rzecz pozytywnych przemian i zrównoważonego rozwoju.