Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Małe reaktory jądrowe szansą dla przemysłu energochłonnego

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
nuscale
shutterstock

W 2029 roku KGHM Polska Miedź planuje uruchomienie modularnego bloku energetycznego według projektu firmy NuScale. Łączna moc bloku jądrowego to 462 MW, co ma zaspokoić potrzeby energetyczne spółki. Technologia SMR może okazać się istotnym elementem transformacji energetycznej kraju w obszarze przemysłu energochłonnego.

Czego oczekuje w trakcie transformacji energetycznej przemysł energochłonny? Przede wszystkim pewności dostaw. - Otwarcie się na bezpieczną energetykę jądrową, na sprawdzone technologie wydaje mi się w obecnej sytuacji absolutnie koniecznością – podkreślił podczas prezentacji „Energetyka jądrowa w KGHM, w przemyśle, w gospodarce” na konferencji Europower w Warszawie prof. Ludwik Pieńkowski, ekspert KGHM Polska Miedź SA. W tym kontekście wyjaśnił, że projekty małych reaktorów jądrowych powstały, aby znaleźć nowe rynki nabywców, a jednym z takich rynków jest właśnie przemysł energochłonny.

Ostatnia dekada to dynamiczny rozwój technologii reaktorowych, które można podzielić na dwie kategorie: to reaktory w technologiach innych niż lekkowodne oraz reaktory lekkowodne. W przypadku reaktorów lekkowodnych jesteśmy na krawędzi wejścia tych projektów do energetyki – zauważył prof. Pieńkowski. W euroatlantyckiej przestrzeni gospodarczej prowadzone są obecnie cztery wiodące projekty reaktorów lekkowodnych: brytyjski projekt Rolls-Royce, francuski Nuward oraz dwa projekty, które zawitały już do Polski, czyli BWRX-300 oraz NuScale, na który zdecydował się KGHM.

Jak wyjaśniał prof. Pieńkowski, NuScale to jedyny lekkowodny projekt, który daje możliwość zbudowania modularnego bloku. – Z punktu widzenia użytkownika jest to budynek, w którym znajdują się niezależne moduły. Budynek jako blok energetyczny ma elastyczną moc od 300 do 900 MW. Najbardziej ekonomiczny będzie blok wielkoskalowy, modularny blok o mocy prawie 1000 MW, gdzie 12 reaktorów umieszczonych jest w jednym basenie. Dlaczego najbardziej ekonomiczny? Wówczas aż na 12 modułach wykorzystywana jest wspólna infrastruktura np. basen na wypalone paliwo i system wymiany paliwa – kreślił ekspert. Inne lekkowodne SMR-y nie mogą być umieszczone w jednym budynku ze względów bezpieczeństwa.

Modularność projektu NuScale – tłumaczył profesor – wynika z tego, że każdy moduł ma swoją własną, indywidualną obudowę bezpieczeństwa, którą stanowi stalowy zbiornik ściśle przylegający do zbiornika reaktora. Między dwoma zbiornikami znajduje się próżnia, dlatego reaktor może być umieszczony w basenie i cały czas jest zanurzony w wodzie, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo i zmniejsza koszty - nie są potrzebne systemy ciśnieniowego podawania wody.

KGHM wybrał współpracę z NuScale Power przede wszystkim dlatego, że jest to jedyny reaktor SMR, który posiada licencję SDA (standard design approval) wydaną w sierpniu 2020 roku przez amerykański urząd dozoru jądrowego. Projekt wchodzi również na giełdę - w styczniu ukazał się prospekt emisyjny, a w maju planowany jest debiut NuScale. 

Prof. Pieńkowski podkreślił, że celem projektu KGHM jest budowa reaktorów w Polsce niemal równolegle z pierwszym projektem NuScale w Idaho w Stanach Zjednoczonych. Analogiczna inwestycja jak w Polsce planowana jest w Rumunii.

Pierwsze reaktory nad Wisłą mają zostać uruchomione pod koniec tej dekady. Wyniki prowadzonych analiz oraz przebieg inwestycji w USA i w Polsce umożliwią ocenę możliwości szerokiego wykorzystania modularnych bloków energetycznych NuScale w procesie transformacji energetycznej Polski.

dp