Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Energetyka bez papieru

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
e faktura
ShutterStock

Nawet niewielka zmiana może znacząco przyczynić się do ochrony środowiska. Na przykład zamiana papierowej faktury za prąd na elektroniczną. Grupa Tauron przygotowuje się do całkowitego odejścia od papieru do roku 2030, w czym pomoże technologia blokchain.

Jedna faktura za energię i koperta do niej ważą niewiele, ale w wypadku tysięcy, a nawet – jak w wypadku Grupy Tauron – milionów klientów, to już setki kilogramów papieru i całe hektary lasu, który idzie pod topór. Dlatego nawet niewielka zmiana, polegająca na przejściu z papierowej faktury na e-fakturę, dzięki efektowi skali przynosi znaczące korzyści dla środowiska. Klienci Taurona, którzy zrezygnowali z papieru, uchronili do tej pory przed wycinką prawie 3 tys. drzew, bo tyle trzeba by poświęcić na wydrukowanie 12 mln elektronicznych faktur, które Tauron wystawił w minionych dwóch latach.

– Stawiamy na rozwiązania online, które sprzyjają środowisku naturalnemu, a jednocześnie ułatwiają klientom codzienne życie – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

E-faktura zawiera te same dane i jest takim samym dowodem sprzedaży jak faktura papierowa. Za przejście na ekologiczną fakturę Tauron oferuje premię 30 zł w postaci zwrotu za prąd. Akcja trwa do końca lipca.

E-faktury to ważna, ale nie jedyna inicjatywa Taurona. Blockchain pozwoli wyeliminować przesyłanie umów w formie papierowej. Grupa Tauron jest pierwszą energetyczną firmą w Polsce, która przechodzi na tę technologię. Pozwala ona na zapisywanie i przechowywanie kompletnych dokumentów w sieci blockchain, wraz z możliwością zdalnego podpisu oraz potwierdzenia doręczenia.

– Głównym celem wdrożenia technologii blockchain jest odejście od wysyłania papierowych umów oraz wprowadzenie tańszej i skuteczniejszej cyfrowej komunikacji z klientami. Stworzony protokół blockchain jest zgodny z unijnymi przepisami dotyczącymi trwałego nośnika informacji, co umożliwia rezygnację z przesyłania umów pocztą. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas i pieniądze związane z wysyłką dokumentów w tradycyjnej formie – wskazuje Paweł Szczeszek.

System oparty na blockchain stanowi bezpieczną alternatywę dla konwencjonalnych metod elektronicznego zarządzania poufnymi dokumentami i danymi. W odróżnieniu od innych rozwiązań blockchainowych technologia wdrażana w Tauronie nie przechowuje w rozproszonej formie jedynie kryptograficznych odwołań do dokumentów (skrótów hashowych), lecz kompletne dokumenty. W trakcie publikacji ich treść podlega dekompozycji i rozproszeniu po węzłach blockchain, całkowicie uniemożliwiając niepowołane usunięcia bądź modyfikacje. Dokument zapisany w strukturze blockchain może być pobrany i odczytany jedynie przez osobę dysponującą unikalnym kluczem.

Zgodnie z nową strategią Tauron do roku 2030 zamierza całkowicie zdigitalizować obsługę klientów, a więc zrezygnować z wykorzystywania papieru.