Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Polska w maGAZynowym ogonie. Zapasy gazu wystarczą tylko na dwa miesiące

Maciej Miłosz
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Gaz
Gaz
Shutterstock

Na tle innych dużych europejskich konsumentów gazu możliwości magazynowania tego surowca w Polsce są niewielkie. Przez ostatnie siedem lat nie zrobiono praktycznie nic. Nowa inwestycja rusza dopiero teraz.

O tym, że polskie instalacje przechowywania gazu są pełne, mogliśmy w ostatnich tygodniach od rządzących usłyszeć wielokrotnie. Wspominał o tym m.in. premier Mateusz Morawiecki 22 lipca. Jednak czym politycy już niespecjalnie się chwalą, to fakt, że pełne magazyny pokrywają ok. 15 proc. rocznego zużycia tego surowca. W szczycie sezonu grzewczego nie wystarczą więc na pokrycie popytu nawet przez dwa miesiące.