Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Węgry zrywają z unijną solidarnością energetyczną. Budapeszt porozumiał się z Gazpromem ws. opłat za gaz

ABB
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Logo Gazpromu
Logo Gazpromu
Bloomberg

Gazprom zgodził się na opóźnienie płatności za gaz ziemny przez Węgry, jeśli będzie taka potrzeba. Rosnący import surowca przy wysokich cenach grozi załamaniem się i tak już mocno obciążonego budżetu kraju.

Budapeszt otrzymał trzyletnią prolongatę na rachunkach za gaz, których termin płatności przypada w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, podało Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego w poniedziałkowym oświadczeniu. Według urzędników koszt zakupu błękitnego paliwa przy kwocie 300 euro za megawatogodzinę oznaczałoby wydatek 3,5 miliarda do 4,5 miliarda euro. Umowa została zawarta między Gazpromem a węgierskim państwowym przedsiębiorstwem energetycznym MVM Zrt.

Kryzys finansowy po węgiersku

Gwałtownie rosnące płatności za energię pogłębiają obawy o stan węgierskiej gospodarki. Miliardy euro z funduszy Unii Europejskiej są zablokowane w związku z obawami o korupcję za rządów premiera Viktora Orbana, rezerwy międzynarodowe są poniżej poziomu potrzebnego do pokrycia co najmniej trzech miesięcy importu, a forint jest notowany na najniższym poziomie pomimo wprowadzenia najwyższych stóp procentowych w UE. Częściowo jest to związane z uzależnieniem Węgier od importu gazu ziemnego z Rosji.

Import netto kluczowych źródeł energii na Węgrzech w bilionach HUF

Wzrasta import energii na Węgrzech
Wzrasta import energii na Węgrzech /
Bloomberg

„Dzięki tej umowie nad forintem rozpięto parasol ochronny” – powiedział w rozmowie telefonicznej minister rozwoju gospodarczego Marton Nagy. „Może to pomóc ustabilizować forinta, ponieważ płatności będą wymagalne za trzy lata”.

Gazowa pępowina

Węgry są jednym z krajów UE najbardziej uzależnionych od rosyjskiej energii, a według danych rządowych koszt importu ropy i gazu wzrósł z 4 miliardów w 2019 roku do 19 miliardów dolarów w tym roku.

Dodatkowe zakupy gazu ziemnego od Gazpromu, będące uzupełnieniem węgierskiego długoterminowego kontraktu, będą kosztować budżet w tym roku dodatkowe 740 mld forintów (ok. 1 767 mln euro - red.) i zwiększą deficyt budżetowy do 6,1 proc. PKB.

Niedobór na rachunku bieżącym jest największy od 2008 r.

Deficyt na węgierskim rachunku bieżącym jest największy od 2008 r.
Deficyt na węgierskim rachunku bieżącym jest największy od 2008 r. /
Bloomberg

Forint stracił w minionym tygodniu 4 proc. do euro. To spowodowało, że jego strata od początku roku wyniosła ponad 13 proc., a węgierska waluta zajęła trzecią najgorszą pozycję na rynkach wschodzących.

Oddzielnie rząd poinformował, że podjął decyzję o wyczerpaniu 800 milionów metrów sześciennych tak zwanego gazu buforowego z magazynu we wschodnim mieście Hajduszoboszlo. Wartość tego paliwa wyceniana jest obecnie na 1,5 miliarda euro.