Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Biznes z ekologią w tle podczas Targów Enex i Ekotech

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wizualizacja małej elektrowni atomowej SMR
Wizualizacja małej elektrowni atomowej SMR
Materiały prasowe

Zarówno Polska jak i pozostałe kraje Europy Środkowej dążą do dekarbonizacji – ograniczenia, a nawet wyeliminowania emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Drogą do osiągnięcia neutralności klimatycznej jest podjęcie działań umożliwiających wykorzystanie wodoru, mającego szansę zrewolucjonizować rynek energetyczny. W tym celu konieczne jest zastosowanie zaawansowanych rozwiązań. Zostaną one zaprezentowane od 8 do 9 marca podczas jubileuszowych Targów Enex. W tym samym czasie odbędą się 23. Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech.

Po raz pierwszy w Polsce podczas Targów Enex, brytyjskie przedsiębiorstwo Rolls-Royce zaprezentuje technologię budowy małych reaktorów modułowych produkujących wodór, który może zasilać miasta lub przemysł. To rozwiązanie energetyczne można będzie podłączyć do sieci elektrycznej lub do zastosowań przemysłowych poza siecią, jak chociażby do produkcji wodoru. W tej technologii łańcuch dostaw rozdzielony ma być na kilka fabryk, co maksymalizuje wydajność oraz powtarzalność produkcji modułów, z których zbudowana będzie cała elektrownia. Każda elektrownia Rolls-Royce SMR powstanie według tego samego projektu, z jednakowych modułów, na kompaktowej platformie ze zbrojonego betonu, aby móc być wykorzystana do wielu zastosowań. W Kielcach koncern przedstawi model działania takiego reaktora. Premierowy pokaz Rolls-Royce SMR odbędzie się w środę, 8 marca o godzinie 12 podczas spotkania Centralnego Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich w ramach Targów Enex w Targach Kielcach.

Targi Enex w 2022 roku cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających
Targi Enex w 2022 roku cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających /
Materiały prasowe

Technologia wodorowa wkracza już na krajowy rynek. Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria jest liderem Centralnego Klastra Wodorowego, skupiającego ponad 60 podmiotów. Intencją klastra jest produkcja zeroemisyjnej energii, opartej o zielony wodór. Jako lider Centralnego Klastra Wodorowego, Industria ma w planach uruchomienie maksymalnie trzech reaktorów SMR do produkcji wodoru. Dzięki temu w przyszłości będzie możliwe wyprodukowanie 50 tys. ton czystego wodoru rocznie do napędu ciężkiego sprzętu i transportu publicznego. Pierwszy wodór w województwie świętokrzyskim ma zostać wyprodukowany w 2023 roku. Industria już jest na dobrej drodze do wykonania celów Centralnego Klastra Wodorowego – na początku lutego zawarła porozumienie z Rolls-Roycem SMR, umożliwiające obu firmom współpracę przy wdrażaniu małych reaktorów modułowych w Polsce.
Kielecki ośrodek wystawienniczy również chce mieć udział w realizacji projektów poświęconych produkcji zeroemisyjnej energii opartej na zielonym wodorze. 
– Mamy świadomość, jak ważne jest wykorzystanie zeroemisyjnych źródeł energii, dlatego chcemy mieć czynny udział w realizacji projektów poświęconych wytwarzaniu zielonej energii.  W tym celu pierwszego dnia Targów Enex nasz ośrodek dołączy do Centralnego Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich – mówi dr Andrzej Mochoń, Prezes Zarządu Targów Kielce. 

Światowe premiery 

W trakcie spotkania branży energetycznej na terenie Targów Kielce nie zabraknie premier produktowych rozwiązań wiodących firm z tego sektora. Na stoiskach Wystawców Targów Ekotech zaprezentowane zostaną m.in. najnowsze modele rozdrabniaczy przemysłowych dla gospodarki odpadami, urządzenie wykorzystujące sztuczną inteligencję do recyklingu, a także nowy model Ekozgniatarki.

Najnowsze rozwiązania branży komunalnej na Targach Ekotech
Najnowsze rozwiązania branży komunalnej na Targach Ekotech /
Materiały prasowe

Do dyspozycji gości Targów Enex będzie Strefa Elektromobilności z najnowszymi modelami aut elektrycznych i hybrydowych. Po raz pierwszy podczas spotkania branży energetycznej zaprezentowany zostanie również samochód wodorowy – Toyota Mirai – auto napędzane przez ogniwa paliwowe, które przetwarzają wodór na elektryczność. Model ten jest wyposażony w pionierski system oczyszczający powietrze. Co 10 tys. km oczyszcza około 4,7 mln l powietrza – podobną ilość, jaką dorosła osoba rocznie zużywa do oddychania. Zwiedzający będą mogli nie tylko zobaczyć z bliska, ale również przejechać się takimi modelami jak: Fiat 500 i Fiat Ducato, Jeep Grand Cherokee, Mercedes EQB i EQS, Citroen e-C4, Mazda MX-30 i Mazda CX-60. Na każdego, kto przyjedzie swoim samochodem elektrycznym na targi czekać będzie 10 stacji ładowania umieszczonych na terenie kieleckiego ośrodka wystawienniczego. 

Najlepsi z branży 

Od 8 do 9 marca kielecki ośrodek wystawienniczy będzie nie tylko miejscem światowych premier i zawierania strategicznych porozumień, ale także okazją do spotkań biznesowych wiodących firm z branży energetycznej i komunalnej z szeroką ofertą rozwiązań mających znaczący wpływ na ochronę środowiska. Jubileuszowa, 25. edycja Targów Enex i 23. Targi Ekotech zapowiadają się rekordowo – w 7 halach kieleckiego ośrodka wystawienniczego zaprezentuje się ponad 230 firm. W ofercie wystawców branży energetycznej nie zabraknie m.in. najnowszych produktów z zakresu odnawialnych źródeł energii: falowników, magazynów energii, pomp ciepła, systemów grzewczych oraz wentylacyjnych i rozwiązań fotowoltaicznych. W Targach Ekotech wezmą udział firmy oferujące nowoczesne rozwiązania technologiczne w zakresie gospodarowania odpadami, transportu odpadów czy usług związanych z segregowaniem śmieci. Na stoiskach wystawców branży komunalnej pojawią się m.in. najnowsze maszyny do redukcji objętości odpadów i surowców wtórnych, ekozgniatarki do kompresowania odpadów, maszyny, urządzenia i systemy dla branż recyklingu, inteligentne systemy wywozu śmieci, czy innowacyjne rozwiązania do rozdrabniania odpadów.

Wstęp na imprezy jest bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rejestracja na stronie Targów Enex i Ekotech.