Orlen uruchomił pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący wodoru, skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych. Do udziału w Akademii Wodorowej zostało zaproszonych 30 uczestników, którzy będą zdobywać wiedzę i praktyczne umiejętności w dziedzinie produkcji wodoru i jego wykorzystania m.in. jako paliwa transportowego. Dla najlepszych uczestników programu przygotowano płatne staże.
Zajęcia potrwają do czerwca 2023 roku. Będą odbywać się między innymi w siedzibie Orlenu w Płocku, na Uniwersytecie Warszawskim, na Politechnice Gdańskiej a także w siedzibie firmy Toyota w Wałbrzychu. W ramach Akademii zaplanowano spotkania z ekspertami i praktyczne zajęcia z wykorzystaniem urządzeń do produkcji wodoru oraz pojazdów, które już korzystają z tej technologii.
- Wodór to naprawdę jest przyszłość, to nie jest kwestia jakiejś mody. Już dziś produkujemy 45 ton wodoru na godzinę, musimy jednak przestawić się na wodór zielony lub niskoemisyjny – mówił podczas inauguracji Akademii Wodorowej Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen. - Cieszę się, że młodzież się w to włącza. Jeśli będziemy mieć wystarczającą ilość wodoru, nie musimy mówić tylko o OZE. Technologii jest mnóstwo – dodał.
Projekty studentów zaskoczyły oceniających
Studenci zgłaszający się do programu musieli do wniosku dołączyć miniprojekt wodorowy, własny nowatorski pomysł związany z produkcją wodoru o jak najniższej emisyjności. – To, co otrzymaliśmy, przerosło nasze oczekiwania. Część propozycji znajdzie kontynuację w naszej współpracy w przyszłości. Będziemy do nich wracać. Niektóre pomysły już dziś mogłyby aplikować o środki unijne - powiedział Grzegorz Jóźwiak, dyrektor wdrażania paliw alternatywnych w PKN Orlen. Najlepsi trafią na płatne staże do Orlenu (pięć osób) oraz do Toyoty i Pesy (po jednej osobie). – Sądzę jednak, że to będzie dłuższa przygoda – zasygnalizował Jóźwiak.
Akademia Wodorowa to program edukacyjny skierowany do studentów trzeciego, czwartego i piątego roku oraz absolwentów uczelni wyższych. W trzydziestoosobowej grupie znaleźli się reprezentanci m.in. Politechnik: Łódzkiej, Rzeszowskiej, Warszawskiej i Gdańskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademii Leona Koźmińskiego i Uniwersytetu Technologicznego w holenderskim Delf. To studenci i absolwenci nie tylko kierunków związanych z elektromobilnością czy energetyką, ale też np. prawa, zarządzania i bezpieczeństwa wewnętrznego.
Orlen chce mocno rozwinąć segment wodorowy
Koncern na rozwój segmentu wodorowego do 2030 roku zamierza wydać prawie 7,5 mld zł. Firma zamierza rozwijać i wdrażać technologie produkcji wodoru nisko- i zeroemisyjnego oraz budować infrastrukturę związaną z wodorem. - W Europie Centralnej (…) do 2030 roku udostępnionych zostanie łącznie ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu drogowego czy kolejowego. Będziemy produkować odnawialny wodór ze zdywersyfikowanych źródeł w postaci elektrolizerów. Przygotowaliśmy też własny projekt pod nazwą „Hydrogen Eagle”, który pozwoli na zbudowanie w Polsce kompleksowej infrastruktury do wytwarzania i dystrybucji nisko- i zeroemisyjnego wodoru – mówi Józef Węgrecki.
Stacje tankowania wodoru do końca dekady powstaną w Polsce (57), Czechach (28) i na Słowacji (26). W czerwcu zeszłego roku spółka uruchomiła w Krakowie pierwszą w Polsce ogólnodostępną mobilną stację tankowania wodoru. Kolejne powstaną jeszcze w tym roku na stacjach w Poznaniu i Katowicach, a w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Wałbrzychu, Krakowie, Pile i Warszawie. W marcu 2023 roku Orlen uruchomił też pierwszą stację tankowania wodorem dla samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów w czeskiej Pradze.
Europa dziś zużywa i produkuje około 9 mln ton wodoru. W 2030 roku zapotrzebowanie na wodór ma wzrosnąć do 20 mln ton, z tego 10 mln ton ma pochodzić z produkcji europejskiej, a pozostałe 10 mln ton z importu. Unia oferuje duże wsparcie finansowe dla tego sektora. Również w Polsce pozyskać można konkretne kwoty na ten cel, między innymi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy z NCBiR. Polska strategia wodorowa zakłada, że w 2030 r. będziemy mieć zainstalowanych 2 GW mocy produkcyjnych wodoru nisko- lub zeroemisyjnego. Sam Orlen planuje uruchomić ponad 1 GW mocy.
morb