Nieruchomości magazynowe to inwestycje na długie lata, ponieważ ich kluczową wartością jest strategiczna lokalizacja, którą znacznie trudniej zmienić niż w przypadku wyboru biura. Dlatego na budynki logistyczne trzeba patrzeć w długofalowej perspektywie, uwzględniającej wpływ środowiskowy i społeczny obiektów, ale też całej branży logistycznej.
W Europie Środkowej zielone budownictwo nie jest jeszcze tak zaawansowane, porównując do projektów, jakie realizowane są w Anglii, krajach Beneluksu czy w Niemczech. W dogonieniu Zachodniej Europy pomagają w kraju m.in. nowe normy budowlane, które wymuszają coraz większą energooszczędność. Rozwój ekologicznych nieruchomości wspierają też globalne firmy, czerpiące ze swoich doświadczeń na innych rynkach i korzystające z efektu skali. „To, że działamy w światowej skali przekłada się na korzyści w naszym regionie, ponieważ niezależnie od lokalnych uwarunkowań ekonomicznych czy prawnych realizujemy te same cele ESG. Jest wśród nich zobowiązanie do osiągnięcia neutralności pod względem emisji CO2 pochodzących z procesu powstawania budynków już w 2025 roku” – wyjaśnia Paweł Sapek, szef Prologis na Europę Środkową.
Wspólne cele ESG przepisem na sukces
W zielonej transformacji magazynów kluczową rolę odgrywa współpraca z najemcami. Z roku na rok rośnie grupa klientów Prologis, którzy podobnie jak firma regularnie rozliczają się z postępów w osiąganiu swoich celów w zakresie ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej oraz etyki prowadzenia biznesu (ESG). Dlatego budując, modernizując i zarządzając swoimi magazynami chce jednocześnie pomóc w obniżeniu śladu węglowego z prowadzonej działalności. Stąd zakup certyfikowanej energii od Tauron dla parków w Polsce, wymiana oświetlenia na inteligentne systemy LED, certyfikowanie każdego nowego obiektu na poziomie minimum Very Good czy kolejne inwestycje w instalacje fotowoltaiczne. To też wspólne przełomowe projekty w Europie Środkowej – jak współpraca z DHL Supply Chain przy uruchomieniu specjalnej stacji ładowania dla elektrycznej ciężarówki, którą operator włączył do swojej floty w Czechach.
Inwestycja, która się zwraca podwójnie
Jak podkreśla Paweł Sapek, ponieważ Prologis nie tylko buduje, ale także przez cały czas zarządza własnymi magazynami i pozostaje ich właścicielem, firmie łatwiej jest inwestować w innowacje i zielone rozwiązania, niż podmiotom traktującym magazyny jako typowe produkty inwestycyjne do szybkiego obrotu. „Dlatego nawet jeśli na początku projektu ponosimy większe koszty, to inwestycja w dłuższej perspektywie się po prostu opłaca - finalnie wszyscy zyskujemy finansowo i środowiskowo. Polska cały czas jest postrzegana jako kraj niskokosztowy, w kontekście operacji logistycznych czy czynszów najmu, a przecież to w jaki sposób działa magazyn ma ogromny wpływ na środowisko. Poświęcamy dużo czasu, żeby klienci dostrzegali korzyści ekologicznego podejścia. Cieszy nas, że coraz większa grupa chce z nami inwestować w niskoemisyjne rozwiązania, czego przykładem są wspólne realizacje w Prologis Park Janki czy w Rudzie Śląskiej”.
Dla środowiska i dla ludzi
Inwestycje w niskoemisyjne ekologiczne budynki są bardzo ważne, ale to tylko jeden z elementów ESG. Równie istotna jest odpowiedzialność społeczna i etyka prowadzenia biznesu, tu także deweloperzy w coraz większym zakresie starają się być dla najemców wsparciem. Przykładem jest jedno z wyzwań, z jakimi obecnie boryka się branża logistyczna - pozyskanie i utrzymanie pracowników. „Teoretycznie jako właściciel nieruchomości nie powinniśmy się martwić o to, czy nasz klient ma dostęp do dobrego rynku pracy, ale magazyn dziś nie może być tylko budynkiem z dostępem do infrastruktury drogowej. Na bazie naszych doświadczeń w Europie stworzyliśmy koncept, który nazywamy PARKlife™, to zupełnie nowe podejście do strategii ESG” – wyjaśnia Paweł Sapek. W ramach programu Prologis tworzy w nieruchomościach przyjazną pracownikom przestrzeń – zaczynając od komfortowych warunków pracy w magazynie, przez ułatwienia w dojeździe do parku, po miejsca do rekreacji i wypoczynku na świeżym powietrzu, a nawet boiska do piłki nożnej jakie oferuje klientom w węgierskich parkach.
Deweloper idzie też o krok dalej i zaczyna zmieniać swoje magazyny w miejsca pracy, które pozytywnie wpływają na zdrowie i stymulują do rozwoju. Na tych aspektach skupia się certyfikat WELL – to dopiero forpoczta nowych rozwiązań, ale w Europie Zachodniej Prologis ma już dwa takie budynki.