Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Ekologiczne portfolio jest w cenie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Prologis Park Venlo
Prologis Park Venlo
fot. materiały prasowe

Rozwój e-commerce znacząco wpłynął na zmianę charakteru centrów logistycznych – pracuje w nich dużo więcej osób, a strumień przepływu produktów i samochodów jest szeroki jak nigdy wcześniej. Transport, pakowanie, magazynowanie, dostawy do klientów, zwroty towarów – operacje logistyczne generują znaczący ślad węglowy.

W sukurs przychodzi coraz szybsze wdrażanie technologii, odgórnie narzucone regulacje i upowszechnianie raportowania działań z zakresu ochrony środowiska. Na trasy coraz częściej wyjeżdżają elektryczne samochody dostawcze, coraz więcej miast wprowadza strefy wolne od spalin, a centra magazynowe są projektowane tak, aby emitować jak najmniej dwutlenku węgla i minimalnie wykorzystywać zasoby naturalne.

Niskoemisyjne magazyny jak biurowce

Większa dynamika operacji logistycznych to wyższe emisje dwutlenku węgla i wyższe koszty utrzymania nieruchomości. Dlatego branża szuka nowych rozwiązań i wprowadza kolejne elementy, które sprawiają, że parki logistyczne stają się bardziej przyjazne dla środowiska, praca w nich już nie przypominać roboczogodzin spędzonych w blaszakach, a rachunki klientów wynajmujących powierzchnie magazynowe są niższe, lub przynajmniej przestają rosnąć. Magazyny coraz częściej przypominają realizacje znane z biurowców – są ogrzewane i klimatyzowane, a odpowiednia termoizolacja sprawia, że nie wychładzają się zimą i nie nagrzewają latem, co zmniejsza zużycie energii a w konsekwencji także koszty dla najemców. Często mają też wielokondygnacyjne biura w standardach znanych z wieżowców w centrach miast – jak zaprojektowany zgodnie z zasadami feng shui biurowiec dla Grupy Raben w Parku Prologis w Rudzie Śląskiej. Park powstał na terenach poprzemysłowych, czym wpisuje się w nurt rewitalizacji terenów miejskich.

Z nową zrównoważoną inwestycją Prologis wystartował też w Warszawie. Magazyn typu Small Business Unit w Prologis Park Żerań znajduje się w sercu największego rynku konsumenckiego w Polsce, a w przypadku logistyki miejskiej ekologiczne budownictwo ma szczególne znaczenie. W związku z tym w budynku zastosowano rozwiązania z jednej strony skutecznie pomogą klientom w redukcji ich śladu węglowego, a z drugiej zwiększą oszczędności w eksploatacji, jak m.in. system smart meteringu do zdalnej kontroli zużycia mediów czy zwiększoną nośność dachu pod instalację solarów, które posłużyć mogą na przykład do podgrzewania wody w biurach.

Prologis Park Datteln
Prologis Park Datteln /
fot. materiały prasowe

Przy dużej skali szczegóły robią różnicę

Branża nieruchomości logistycznych inwestuje już nie tylko w fotowoltaikę czy energooszczędne oświetlenie LED, ale także w szereg drobnych elementów, które w efekcie końcowym robią środowisku dużą różnicę. Jako przykład takich działań Prologis podaje wybudowane dla właściciela marki RTV Euro AGD centrum dystrybucyjne pod Warszawą, w którym zadbanoo każdy drobiazg mogący mieć pozytywny wpływ na otoczenie. Latarnie zasilane hybrydowo energią słoneczną i wiatrową, system do odzyskiwania deszczówki, stacje ładowania samochodów elektrycznych, biopark wielkością przypominający miejski park czy pilotażowy projekt kostki pochłaniającej CO2 z powietrza – wszystko powstało po to, aby ograniczyć emisje i wykorzystanie surowców naturalnych.

Eko - magazyn odpowiedzią na bolączki najemców  

Ważnymi sprzymierzeńcami w działaniach minimalizujących emisje dwutlenku węgla w parkach magazynowych są sami klienci. Dla coraz większej liczby klientów wynajmujących powierzchnie w Prologis w Polsce, w tym międzynarodowych operatorów jak DHL czy Raben Group, obniżanie emisji ze swoich operacji jest ważnym elementem ich strategii osiągania celów środowiskowych. Aby im w tym skutecznie pomagać, Prologis już od ponad dekady wszystkie nowopowstające magazyny poddaje akredytacji BREEAM – to wiodący światowy standard zrównoważonego budownictwa, który poza korzyściami środowiskowymi przynosi klientom oszczędności podczas użytkowania magazynów. Dodatkowo swoje parki w Polsce zasila pochodzącą ze źródeł odnawialnych certyfikowaną energią od Tauron. Wkrótce też całe portfolio dewelopera będzie wyposażone w energooszczędne oświetlenie LED, które już teraz pozwala klientom na zmniejszenie kosztów oświetlenia magazynów aż do 80 procent - w porównaniu do stosowania zwykłych jarzeniówek.

Prologis Park Waalwijk
Prologis Park Waalwijk /
fot. materiały prasowe

ESG to działać dziś z myślą o przyszłości

Działania wielu firm, niezależnie od charakteru prowadzonego biznesu pokazują, że realizacja strategii ESG nie jest dziś dodatkowym kosztem, ale korzystną inwestycją znajdującą odzwierciedlenie w wycenach i rosnącym zainteresowaniu ze strony klientów. Każda firma, która na poważnie traktuje zrównoważony rozwój dąży do zminimalizowania swojego wpływu na środowisko. Dowodem, że jest to możliwe jest m.in. Prologis, który został pierwszą na świecie firmą z sektora nieruchomości notowaną na giełdzie Dow Jones S&P 100, jaka osiągnęła neutralność emisyjną swoich operacji, a do 2025 roku chce osiągnąć także ten cel w odniesieniu do procesu budowy magazynów.