Odgrywają kluczową rolę w transformacji energetycznej, wspierając rozwój odnawialnych źródeł energii oraz stabilność systemu elektroenergetycznego. Jednak magazyny energii potrzebują odpowiednich mechanizmów, aby skutecznie można je wykorzystać.
Znaczenie magazynów energii dla transformacji energetycznej
Polski system elektroenergetyczny już teraz potrzebuje około 10 GW pojemności w magazynach energii, a według prognoz Polskich Sieci Elektroenergetycznych, do 2034 roku zapotrzebowanie to wzrośnie do ponad 15 GW. W skali globalnej zgodnie z danymi Międzynarodowej Agencji Energii moc magazynów energii musi wzrosnąć sześciokrotnie, aby osiągnąć cele klimatyczne COP i umożliwić trzykrotny wzrost OZE do 2030 roku.
Kluczowe korzyści z wdrażania magazynów energii
Główna korzyść to stabilizacja systemu energetycznego. Magazyny energii przechowują nadwyżki energii produkowanej przez farmy wiatrowe i słoneczne w okresach niskiego zapotrzebowania, a następnie uwalniają ją w godzinach szczytu. Dzięki temu minimalizują ryzyko przeciążeń i awarii sieci.
Dzięki magazynom ograniczamy też straty energii. Systemy magazynowania energii eliminują zjawisko curtailment, czyli konieczność ograniczania produkcji z OZE w momentach nadmiaru podaży. Stabilizują się też ceny energii. Magazynowanie energii w okresach nadmiaru produkcji pozwala na dostarczanie jej w godzinach szczytowego zapotrzebowania, co stabilizuje ceny i zwiększa przewidywalność rynku. Nie bez znaczenia jest też wzrost efektywności OZE.
Wyzwania regulacyjne i inwestycyjne w Polsce
Obecnie rozwój magazynów energii w Polsce jest utrudniony przez brak stabilnych regulacji prawnych oraz złożoność procesu przyłączania ich do sieci. Mechanizmy takie jak cable pooling, które umożliwiają współdzielenie infrastruktury sieciowej, mogą znacząco usprawnić ten proces – zauważają eksperci.
Źródło: Informacja prasowa