Zwiń

Nie masz konta? Zarejestruj się

Chińskie inwestycje w energetykę węglową na świecie. Do tych państw popłynęło najwięcej pieniędzy [MAPA]

TL
Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Chińskie inwestycje zagraniczne w elektrownie węglowe
Chińskie inwestycje zagraniczne w elektrownie węglowe
statista.com

Jednym z głównych haseł trwającego właśnie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku jest odpowiadanie na potrzeby planety. Odnosząc się do tego tematu Xi Jinping zapowiedział, że Chiny nie będą budować za granicą kolejnych nowych elektrowni węglowych, co może okazać się kluczowe dla ograniczenia globalnych emisji.

W swoim przemówieniu Xi powiedział: „Chiny zwiększą wsparcie dla innych krajów rozwijających się w rozwoju zielonej i niskoemisyjnej energetyki i nie będą budować nowych projektów energetycznych zasilanych węglem za granicą”. Dalsze szczegóły nie zostały jeszcze ujawnione, ale potencjalnie mogą doprowadzić kraj do zaprzestania inwestycji w zagraniczne projekty elektrowni węglowych.

Jak pokazuje infografika przygotowana przez statista.com na bazie danych Global Energy Monitor, Chiny były szczególnie aktywne w Indonezji, gdzie sfinansowano projekty elektrowni węglowych o wartości 15 671 mln USD, co odpowiada całkowitej mocy elektrowni wynoszącej 9724 megawatów. Jednak chińskie inwestycje nie ograniczały się tylko do gospodarek rozwijających się. Brytyjska elektrownia węglowa Drax otrzymała w 2015 r. 36 mln USD finansowania od Industrial and Commercial Bank of China, a w 2013 amerykańska elektrowni Sandy Creek otrzymała refinansowanie w kwocie 200 mln USD.

Chińskie inwestycje zagraniczne w elektrownie węglowe
Chińskie inwestycje zagraniczne w elektrownie węglowe /
statista.com